پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/12/28 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 550659 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 45241040
کد خبر : 193898 تاریخ ثبت : 1397/1/22 13:53 نظرات تایید شده : 6
حامد آبزن

درباره اِلمان بوشهر

چندی پیش در فضای مجازی طرحی با زبان انگلیسی و جمله  I love bushehr به عنوان یک المان و نماد برای شهر بوشهر معرفی شد که قرار است در ساحل این شهر نصب شود و پیرامون این موضوع بحث هایی نیز شده است.

اما تا چه اندازه این المان در زیباسازی فضای ساحل می تواند نقش داشته باشد، موضوع این یادداشت می باشد.

تاریخچه ساخت این نوع المان ها و نصب آن در شهرها جهت زیبا سازی مبلمان شهری،اولین بار در کشور آمریکا صورت گرفت که شخصی به نام آقای رابرت اندیانا مجسمه کلمه LOVE را در دوسطر و با سبک معماری خاصی ساخت و در سال 1970 میلادی شهرداری این ایالت در یکی از خیابانهای نیویورک نصب کرد.

البته این موضوع را باید در نظر گرفت که از این المان در کارتهای تبریک و تمبر اداره پست آمریکا به فور یافت می شود و امروزه بعنوان یک سمبل در این کشور شناخته می شود. آقای رابرت به دلیل عدم ثبت اختراع خود حق کپی برداری از آن را آزاد گذاشت و امروزه به وفور در جای جای دنیا شاهد ساخت این نوع المان هستیم.

مبلمان شهری مجموعه اجزایی است که در فضاهای شهری چیده می شوند و به استفاده عموم جهت رفع نیازهای زیست محیطی می رسند، ضمن اینکه منظر و هویت شهری را تحت شعاع قرار می دهد.

نقش اصلی مبلمان شهری در سطح خیابان ها و فضاهای شهری ایجاد مکانهایی است که زبان ناطق هویت انسان و منظر شهری مطلوب باشد و می توان گفت که مبلمان شهری مثل هر عنصر دیگری در سیمای شهر تاثیرگذار است و با طراحی و برنامه ریزیهای دقیق، متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم مردم ایجاد می شود.

با توجه به تعریفی که از این مبلمان شهری داریم باید در نظر بگیریم که فرهنگ، آداب و رسوم مردم جنوب در چه راستایی است و مطالعات دقیقی صورت بگیرد و پس از آن برای المان شهری طراحی اتخاذ شود.

چند وقتی است که ساخت این نوع المانها با حروف انگلیسی در فرهنگ ایران جا باز کرده است، در صورتی که کشور ما تک زبانه است و زبان رسمی آن فارسی می باشد. مناطق جنوب و استان بوشهر نیز از این قضیه مستثنا نبوده و در تلاش برای ساخت آن در شهرهای مختلف خود می باشند که نمونه اولیه آن در شهر دلوار و در سواحل پارک آن ساخته شد و این موضوع گسترش پیدا کرد و در آبادان همراه با یک عینک مارک دار در سال گذشته اجرایی شد و چندی پیش در ورودی شهر عالیشهر نیز نمونه از این المان نصب شد و حالا نوبت به شهر بوشهر رسیده است.

این نوع المان ها نه تنها با فرهنگ و جامعه ایران همخوانی ندارد، بلکه نقش مبلمان شهری یک منطقه را نیز تحت الشعاع خویش قرار می دهد.

گویا کارشناسان مربوطه بصورت تقلیدی از سایر مناطق و بدون تغییر در ساختار المان ها، آن را وارد مبلمان شهری کرده و اگر امروز نخواهیم جلوی این رفتارها را بگیریم در آینده نزدیک مجددا باید هزینه تخریب و ساخت یک المان دیگر جهت جایگزین شدن آن را پرداخت کنیم و هزینه های عدم کارشناسی مناسب آن را به گردن بیت المال بیاندازیم.
 

 

 کلمات کلیدی خبر : حامد آبزن المان شهری