پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 34557363 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 41328892
کد خبر : 185806 تاریخ ثبت : 1396/11/17 20:50 نظرات تایید شده : 6
غلامعلی زارعی

نفت و مسئولیت‌های اجتماعی در شهرستان دشتی

غلامعلی زارعی | فعال رسانه‌ای دشتی

روز گذشته مدیر طرح های عمرانی مناطق نفت خیز وزارت نفت از پروژه های در دست انجام  این وزارتخانه در شهرستان دشتی دیدن کرد.

محسن امیریان گفت: هم اکنون چند طرح عمرانی مهم در زمینه راهسازی، بهداشت و درمان، آبخیزداری، آموزشی با اعتبار 7 میلیارد تومان در شهرستان دشتی در دست اجراست.

طرح ‌های بهسازی، توسعه و اصلاح راه ارتباطی گزدراز به چاه حسین جمال، ساخت پل بزرگ بر رودخانه مند در جاده کاکی به شیخیان، بهسازی و اصلاح راه ناصری به شنبه و جاده خورموج به لاورشرقی و دشت پلنگ و توسعه و تجهیز بیمارستان زینبیه به عنوان بیمارستان معین نفت در شهر خورموج از مهمترین طرح های در دست اجرا در شهرستان دشتی است.

دیر وقتی است نفت متولی تامین اعتبار این پروژه هاست و سالهاست مردم  مناطق ذی نفع چشم انتظار شروع عملیات اجرایی پروژه های پیش گفته به ویژه در حوزه راه هستند.

این پروژه ها اما به کندی و با سرعت بسیار کم و حتی غیر قابل رویت در حال انجام هستند.

بسیاری از این راه ها در دهه اول انقلاب و با تکنولوژی آن روز احداث شده است و امروز با گذشت بیش از سه دهه از عمر این زیرساختها نیاز به ترمیم و بهسازی اصولی دارند.

دشتی اما با اصلاح راه های داخلی حتی راهی به توسعه متوازن نخواهد یافت و در هنگامی که چاره ای برای منابع معاش مردم در سه برش ساحلی، دشتی و کوهستانی شهرستان اندیشیده نشود زیرساخت ها تنها مسکنی بر آلام این مردم خواهند بود.

شهرستان دشتی هر چند در شعاع یکصد کیلومتری حوزه نفوذ منطقه پارس واقع است اما عملا در سالیان متمادی بدون مطالبه گری متولیان دستاورد قابل توجهی از نگاه مهربانه نفت نداشته است.

از هنگام حضور نفت در جنوب استان بوشهر و در عسلویه بیش از 20 سال می گذرد اما دشتی در پایان سال گذشته توانسته است با پیگیری نماینده فعلی مردم این حوالی در هیات مدیره شرکت ملی نفت مصوبه مشارکت این وزارتخانه در انجام پروژه های عام المنفعه را بگیرد و نفت را وادار به انجام تعهدات اجتماعی در این دیار کند.

به نطر می رسد علاوه بر کم کاریهای نماینده پیشین مردم دشتی و عدم اشراف او بر موضوعات توسعه، نخبگان این حدود نیز در این موضوع مقصر بوده اند و حداقل در این خصوص سوابق مطالبه گری مکتوب چندانی در دست نیست.

احداث سالنهای ورزشی، کمک به بازسازی مناطق زلزله زده، برگزاری کلاس های آمادگی برای کنکور و ... از جمله کمکهای نفت به شهرستان دشتی بوده است که در سالیان پیش و در قالب تفاهم نامه و مصوبه های پراکنده انجام شده است اما این برای شهرستانی که در سالیان آتی میزبان صنایع نفت و گاز خواهد بود، کافی نیست.

کمک به توسعه منابع انسانی این دیار و سرمایه گذاری انسانی و ورود سریع نفت به موضوع تامین منابع معاش در مناطق پیرامونی می تواند به استان بوشهر در توسعه متوازن کمک کند.

روزگاری حاکمان فارس برای تامین پشتیبانی سیراف راهکار را در توسعه مناطق پیرامونی سیراف یافتند و در مناطق گوناگون برای تامین قوت مردم این شهر سرمایه گذاری کردند.

سرمایه گذاری هایی که ماحصل آن احداث سد و بندهای متعدد تامین آب برای کشاورزی در مناطق پیرامونی سیراف شد و شهر و روستاهای اقماری در این حدود بنا گردید.

امروزه در عسلویه حداقل در موضوع منابع غذایی حجم قابل توجهی از آن از بیرون استان تامین می شود و می توان با طرح برنامه ای هدفمند و به منظور حفظ مردم در مناطق پیرامونی و احیاء منابع معاش و اقتصاد محلی مردم، سرمایه گذاریهای لازم را انجام داد.

شاید نفت بتواند برای مردم راه و آب و مرکز بهداشت و حتی سالن ورزشی بسازد اما وقتی مردم در شهر و روستاهای این حوالی منابع معاش لازم و اشتغال حمایت شده و دائمی ندارند زیرساخت های اینگونه نیز نمی تواند دردی از دردهای مردم منطقه را علاج کند.

برای نفت آسان است برش سطحی کار را انتخاب کند و با تامین نقدینگی این زیرساخت ها را بسازد اما اگر از نفت بخواهیم در سطحی عمیق تر به معالجه دردهای اجتماعی در این حدود بپردازد باید طرح و برنامه لازم را نیز ارائه کنیم.

شاید مدلی که حاکمان فارس برای توسعه مناطق پیرامونی سیراف ترسیم کردند، امروز و بعد از گذشت قرنها بتواند راه توسعه این حوالی را به ما و نفت نشان دهد.

توقع است نفت در کنار احداث زیرساخت های عمرانی به ترمیم منابع معاش مردم اقدام کند تا هم خود از قبل این خدمت بهره مند شود و هم مردم مناطق پیرامونی با نفت در آشتی دائم باشند.

 کلمات کلیدی خبر : غلامعلی زارعی دشتی نفت