پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 26761337 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 11938870
کد خبر : 170043 تاریخ ثبت : 1396/7/20 14:35 نظرات تایید شده : 3
عابدين عابدی‌زاده

جسد نخبگان يا انديشه نخبگان؟

15 مهر 96 خبري در سايت خليج فارس با تيتر "مرگ پروفسور هم‌استانی در کشور اسلونی به دلیل تومور مغزی" درج گرديد كه در بخش نظرات شخصي به نام آقا يا خانم سلوک نظر خود را با عبارت " خدا بیامرزدش . فقط جسد این نخبه ها برای بوشهر است و گرنه زمان حیاتشون، خدماتشون که به زادگاه نمی رسه" درج كرده بود كه لازم دانستم نكاتي مختصر در خصوص چرايي اين اتفاق بنويسم.
قبلا از ارائه پاسخ جهت آشنايي مختصر با زنده ياد پروفسور اردبيلي به نقل از سايت خليج فارس بخوانيد.

"پروفسور سید یوسف اردبیلی جراح مغز و اعصاب بسیار مورد توجه محافل علمی و پزشکی اروپا و پروفسور سمیعی بودند. در سفری که پروفسور سمیعی جراح بنام ایرانی برای بازدید از پروژه ساخت بزرگترین مرکز فوق تخصص مغز و اعصاب خاورمیانه تعدادی از  جراحان ایرانی تبار مطرح مغز اعصاب جهان را با خود به تهران آورده بود، یکی از همراهان وی، مرحوم پروفسور اردبیلی بود"

دوست دغدغه مندي كه اظهار داشته اند فقط جسد این نخبه ها برای بوشهر است وگرنه زمان حیاتشون، خدماتشون که به زادگاه نمی رسه! ضمن احترام به باور حضرتعالي چنانجه خود من نيز به طرق ديگر و به دلايل متفاوت دغدغه حضرتعالي را مي ستايم و هميشه ديدگاهم اين بوده كه شرايطي فراهم گردد تا از ظرفيت هاي علمي و نخبگان استان در استان بهره گرفته شود كمااينكه خود افراد نخبه استان بوشهر مثل همه استان هاي كشور، دل در گرو توسعه استان خود دارند اما نمي توان از دلايل فاصله گرفتن جغرافيايي نخبگان استان به ويژه زنده ياد پرفسور اردبيلي كه مدنظر حضرتعالي مي باشد گذشت.

در ادامه دلايلي تيتروار از چرايي مهاجرت نخبگان علمي استان و به طور كل ايران ارائه خواهم نمود:

1- عامل اول؛ بي شك بستر رشد علمي نخبگان گاهاً در زادگاه خود به ويژه در بعضي از تخصص ها وجود ندارد.
2- عامل دوم؛ عدم توجه كافي به جایگاه علم و دانش در ايران (ضعف ساختارهاي فيزيكي، ابزاري و علمي).
3- عامل سوم؛ عدم توجه و اهميت به رشد کیفی، تحقیق و پژوهش (خيلي از دانشگاه هاي ما از مسير اصلي خود يعني توليد علم به سمت توليد پول و بنگاه اقتصادي حركت كرده اند).
4- عامل چهارم؛ عاملي كه بيشتر نخبگان علمي را وادار به مهاجرت مي نمايد، امکانات تحصیلی، آموزشي و اعطای کمک های تحصیلی، رفاهی و بورسیه ها مي باشد که در دانشگاه هاي  ایران كمتر ديده مي شود.
5- عامل پنجم؛ به ويژه درسال های اخیر تعداد دانشگاه های کشور، بدون هیچ گونه برنامه مدونی و یا تناسب رشته ها با مشاغل گسترش یافته اند و توجه بیشتر به ارزشهای کمی و گاها کیفی بوده به طوری که متدهاي تدریس بسیاری از دروس صرفا مبتنی بر تئوری ها و حفظیات شكل گرفته است.
6- عامل ششم؛ كپي برداري و جايگزين شدن نهضت ترجمه به جاي نهضت توليد علم، هر چند ايرادي بر اين عمل نيست اما انتظار مي رود كه سياست هاي آموزشي به سمتي حركت كنند كه دانشجويان با اشتياق و آزادي عمل بيشتري بتوانند در حوزه هاي مختلف علمي نظريه پردازي نمايند.
7- عامل هفتم؛ به روز نبودن اطلاعات، استفاده از روش های سنتی و قدیمی و ابزار های غیر استاندارد، پایین بودن میزان تحقیق و پژوهش در مراکز علمی و عدم هماهنگی بین تحقیقات و کاربرد آن.
8- عامل هشتم؛ عدم تخصیص بودجه ناکافی به امر تحقیق و پژوهش.
9-  عامل نهم؛ ترویج و گسترش مدرک گرایی عامل ديگري است که بیشترین نارضایتی را در بین دانشجویان نخبه ايجاد نموده است.
10- عامل دهم؛ مسایل و مشكلات اقتصادی  و نگران از آینده شغلی .
11- عامل يازدهم؛ گاهاً برچسب هاي ناخواسته(عمدي يا غيرعمدي) سياسي و ايدئولوژي به نخبگان علمي چنان آنان را زمين گير مي نمايد كه در يك خلاء فكري آونگون مي مانند. ( اينگونه برچسب ها ممكن است به هر دليلي صورت بگيرد و يا از طرف هر شخصي؛ دوست!! يا غيردوست)
12- عامل دوازهم؛ عدم شایسته سالاری، انحصار دولتی برخي از تخصص ها و ...

به حق بايد پذيرفت كه يك راه اصولي تعريف شده براي توسعه و پيشرفت جوامع، طريق توسعه علم و دانش از مسير صحيح است و تنها راه ممكن توسعه علم و دانش در هر جامعه اي فراهم ساختن بسترهاي متعدد نظیر وجود رفاه نسبي عمومي از نظر تأمين مايحتاج زندگي، وجود آزادي در فكركردن، در تجربه كردن و آزادي توضيح تا جايي كه اساساً به آزادي ديگران لطمه وارد نگردد و ارائه يافته هاي خود به ديگران براي گرفتن بازخورد انديشه ها و عقايد آنها جهت صيقل يافتن انديشه است و اين همان مسيري بود كه خداوند دستورش را در قرآن به پيامبر داد.

روح پروفسور اردبيلي در آرامش و  انديشه اش مانا

در این زمینه
پروفسور هم‌استانی در کشور اسلونی درگذشت/ انتقال پیکر به بوشهر+ اطلاعیه ترحیم