آخرین فرصت به رستوران‌ها/ شرکت بوشهری پروانه ارزیابی بین المللی گرفت
خلیج فارس: مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان بوشهر معتقد است: تاکنون آنگونه که باید فرهنگ استاندارد ترویج نشده و باید مردم و صاحبان کالا و خدمات به خوبی با استاندارد آشنا شوند که در این خصوص نیازمند همکاری بیشتر رسانه ها هستیم.
كدخبر: id-169873
تاريخ: 2017-10-11 16:53:02

خلیج فارس: مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان بوشهر معتقد است: تاکنون آنگونه که باید فرهنگ استاندارد ترویج نشده و باید مردم و صاحبان کالا و خدمات به خوبی با استاندارد آشنا شوند که در این خصوص نیازمند همکاری بیشتر رسانه ها هستیم.

به گزارش «خلیج فارس»؛ محمدرحیم بهره مند که در نشستی خبری به مناسب هفته استاندارد حضور یافته بود، افزود: استاندارد نباید تنها با استفاده از قوه قهریه باشد، بلکه افراد باید با داشتن اطلاعات کافی، نسبت به اهمیت و جایگاه استاندارد آشنا شوند تا شاهد توسعه هرچه بیشتر جامعه باشیم.

به گفته وی، استاندارد تنها در خصوص کالاهایی که در فرایند صنعتی تولید می شود و دارای استاندارد اجباری هستند نظارت دارد و مواردی که به بهداشت یا دستگاههای نظارتی دیگر نظیر دامپزشکی مرتبط است، ورود نمی کند.

بهره مند از تلاش برای توسعه متوازن ادارات استاندارد در نقاط مختلف استان خبر داد و اضافه کرد: ساختمان نمایندگی استاندارد در دیلم طی یک سال احداث و به بهره‌برداری رسید. نمایندگی جم و عسلویه نیز راه اندازی شد و برای احداث ساختمان اداره استاندارد گناوه نیز پیگیری لازم را داشتیم و به زودی شاهد احداث آن خواهیم بود.

استانداردسازی آسانسورها

وی از ادامه طرح استانداردسازی آسانسورها در مراکز عمومی و پرتردد استان خبر داد و گفت: برای همه هتل‌های استان این طرح انجام شد و نسبت به پلمب آسانسورهای فاقد استاندارد اقدام گردید.

بهره‌مند ادامه داد: بزودی این طرح برای آسانسور رستوران‌های استان در دست اجرا است و هر واحدی که آسانسور غیراستاندارد داشته باشد، پلمب می‌شود، چرا که از مدتها قبل در این خصوص اطلاع رسانی شد و این آخرین فرصت می باشد.

به گفته وی، پیش از این استانداردسازی ساختمان پزشکان، بیمارستان ها و ادارات انجام شده است.

جایگاههای CNG پلمبی فعال می شوند

وی با اشاره به ضرورت رعایت استاندارد در جایگاه‌های سی‌ان‌جی خاطرنشان کرد: پس از چندین سال هشدار در خصوص خطرات احتمالی فعالیت چنین جایگاههایی و تذکرات فراوان برای رفع عیب، طی یک ماه اخیر ۱۰ جایگاه سی‌ان‌جی استان که دارای بیشترین مشکل بودند پلمب گردید.

مدیرکل استاندارد بوشهر بیان کرد: با اقدامات و پیگیری های صورت گرفته همه این واحدها در راستای رفع عیب خود تلاش کردند و کمتر از یک ماه دیگر به چرخه فعالیت برمی گردند.

به گفته وی، مرحله دوم بازرسی از جایگاههای سی‌ان‌جی استان که نواقص کمتری داشته در اواخر مهرماه آغاز می شود و درصورت رفع نشدن نواقص، قطعا دستور پلمب صادر می شود.

برنامه‌های هفته استاندارد

وی در خصوص برنامه‌های هفته استاندارد در بوشهر، بیان کرد: افتتاح نمایشگاه کاریکاتور آثار مسعود ماهینی هنرمند بوشهری با موضوع حمایت از کالای استاندارد ایرانی در عمارت دهدشتی از جمله برنامه‌های این هفته است که از ۲۲ مهرماه آغاز می‌شود.

بهره‌مند همچنین از برگزاری مسابقه تلگرامی کالای استاندارد ایرانی می‌خرم خبر داد و گفت: روز ۲۳ مهرماه نیز مراسم روز جهانی استاندارد در بوشهر برگزار می‌شود که یکی از مهمان های مراسم مهندس بهروز است که درخصوص شیوه های موفقیت و برند شدن کارخانه اش در جمع فعالان تجاری استان توضیحاتی ارائه می کند. همچنین مدیر انجمن ارزیابی صلاحیت ایران هم با موضوع شیوه های استانداردسازی کالا برای بازار جهانی سخنرانی دارد.

بوشهر، پیشگام آزمایشگاههای استاندارد کشور

وی از افتتاح اولین آزمایشگاه خصوصی رادیاتور خودرو در کشور و دسته راهنمای خودرو در بوشهر طی هفته استاندارد خبر داد و خاطرنشان کرد: هم اکنون بالای 95 درصد کالاهای وارداتی و صادراتی از استان که نیازمند آزمون باشد در استان صورت می گیرد که بوشهر را از نظر آزمایشگاههای استاندارد پیشگام کشور کرده است.

مدیرکل استاندارد همچنین از صدور اولین پروانه بین المللی برای یک شرکت بازرسی کالا در بوشهر خبر داد و گفت: نتایج بازرسی و نمونه برداری کالاها توسط این شرکت که عمدتا در زمینه اسانس و محول های شیمیایی می باشد در سراسر دنیا مورد قبول است، ضمن اینکه دو شرکت بازرسی دیگر از بوشهر هم در شرف دریافت همین پروانه بین المللی می باشند که اتفاق بزرگی برای استان می باشد.