پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 29096982 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 49431357
کد خبر : 146690 تاریخ ثبت : 1396/2/8 22:38 نظرات تایید شده : 39
در اولین مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری؛

3 موضوعی که روحانی آن را دروغ دانست

خلیج فارس: جهانگيري نكته ظريفي گفت و قاليباف هم خوب دريافت كه چه مي گويد و پاسخي نداد؛ كساني كه به سفارت عربستان حمله كردند و مانع از ورود توريست هاي شيعه به ايران شدند، الان در كدام ستاد فعاليت مي كنند؟!

جعفر محمدی

اولین مناظره تلویزیونی کاندیداهای ریاست جمهوری در شرایطی برگزار شد که در اواسط آن جدال های قالیباف- روحانی و جهانگیری توجهات را بیش از دیگران به خود جلب کرد.

در این مناظره سه نکته درباره روحانی نیز مطرح شد که وی به آنها واکنش نشان داد:

-قبلا گفته بودم که برنامه 100 روزه دارم که ارائه کردم و یکی از آنها توافق هسته ای بود

-گفته بودم اگر 10 میلیون گردشگر خارجی جذب کنیم 4 میلیون شغل ایجاد می شود. من وعده 4 میلیون شغل را نداده بودم

-سال ها قبل جمعی از صادرکنندگان من را دعوت کردند و به تعدادی لوح دادندمن انها را نمی شناختم. انها لوح هایی راداده بودند و من فقط آنها را دادم (اشاره روحانی به اتهام قالیباف درباره لوح تقدیر دادن روحانی به بابک زنجانی بود)

درباره جدال قالیباف و روحانی پیرامون وعده اشتغال 4 میلیون نفر، صرفا به واسطه اين كه زبان فارسي بلد هستيم، مي توانيم درباره آنچه در مناظره اول گذشت، تشخيص دهيم كه چه كسي رو به دوربين سخن دروغ و چه كسي راست مي گفت؟

قاليباف: آقاي روحاني به مردم "قول" داد سالانه يك ميليون شغل ايجاد كند.
روحاني: من چنين قولي نداده ام.
قاليباف: در سايت خودتان هست.

اما آنچه روحاني گفته بود: اگر در سال ١٠ ميليون توريست وارد كشور شود، 13.6 ميليارد دلار درآمد ارزي و ٤ ميليون اشتغال ايجاد مي شود.

روحاني در آن سخنان اهميت صنعت توريسم را بيان مي كرد و اين كه اين صنعت به حدي مهم است كه با رونقش مي توان اشتغالزايي فراواني كرد؛ روحاني در حالي مي كوشيد اهميت توريسم را بيان كند كه برخي جريان هاي سياسي كه در اين انتخابات هم كانديدا دارند، مانع از آمدن توريست به كشور مي شوند. زماني به اتوبوس توريست هاي آمريكايي حمله مي كنند، زماني از ديوار سفارت انگليس بالا مي روند و آن را غارت مي كنند و زماني هم سفارت عربستان را آتش مي زنند تا مانع از آمدن ٧٠٠ هزار توريست شيعه به مشهد شوند.

                            خبری که قالیباف به نقل از سایت روحانی به آن استناد کرد

انصاف بايد داشت و يك بحث تشريحي در باب اهميت توريسم را كه با قيد "اگر" همراه است را نبايد وعده انتخاباتي و به قول قاليباف "قول" شمرد. تمام استادان زبان و ادبيات فارسي و همه انسان هاي منصف كه فارسي بلدند را جمع كنيد و ببينيد از كجاي سخنان روحاني درباره اهميت اقتصادي توريسم، كه اگر توريست بيايد رونق مي گيريم مي شود "قول" ايجاد ٤ ميليون شغل در آورد؟

ما در زبان یک جمله مطلق داریم و یک جمله مشروط.

شما اگر به فرزندتان بگویید من ماه آینده برایت دوچرخه می خرم جمله ای مطلق گفته اید. اما اگر به او گفتید، اگر با نمره خوب قبول شوی، برایت دوچرخه می خرم این جمله مشروط است.

روحانی گفته اگر سالی یازده میلیون گردشگر وارد کشور شوند، به اندازه اشتغال چهار میلیون نفر ارز وارد کشور می شود. روشن است که این خیلی متفاوت است با آن که کسی به طور مطلق بگوید من چهار میلیون شغل ایجاد می کنم. آن "یعنی" هم اتفاقا خیلی به جا است. خواسته بگوید ببینید تنها با یک توان بالقوه کشور می توان این قدر مشکل حل کرد.

حال چه كسي دروغ مي گويد؟ كسي كه يك بحث تشريحي درباره صنعت گردشگري و ميزان اشتغالزايي اش، آن هم در صورت ورود گردشگران را وعده انتخاباتي و " قول" جا مي زند يا ديگران؟!

پي نوشت:جهانگيري نكته ظريفي گفت و قاليباف هم خوب دريافت كه چه مي گويد و پاسخي نداد؛ كساني كه به سفارت عربستان حمله كردند و مانع از ورود توريست هاي شيعه به ايران شدند، الان در كدام ستاد فعاليت مي كنند؟!

اگر اين تندروها بگذارند، توريسم ايران مي تواند آنقدر رونق يابد كه به چاه نفت نيازي نباشد ولي چه مي توان كرد در برابر طائفه اي كه نان شان در بحران آفريني و تنش زايي است و البته طلبكاري و زل زدن به دوربين و ... ./عصرایران

شما هم نظرتان را درباره اولین مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری در بخش نظرات همین خبر بنویسید.