پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 27708781 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 23625260
کد خبر : 354256 تاریخ ثبت : 1399/6/25 20:11 نظرات تایید شده : 8

1500 فرزند پدران خارجی در بوشهر شناسنامه ایرانی می‌گیرند

خلیج فارس: ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه بویژه افغان ها مشکلات هویتی و برخورداری از خدمات را برای کودکان این افراد به وجود آورده و به دلیل اینکه گاهی همسران خارجی این زنان را رها می کنند امکان اخذ شناسنامه برایشان مقدور نبود.

خلیج فارس: براساس قانون جدید، هزار و ۵۰۰ فرزند که از مادر بوشهری و پدر خارجی متولد شده اند، تابعیت ایرانی می‌گیرند.

به گزارش خلیج فارس؛ ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه بویژه افغان ها مشکلات هویتی و برخورداری از خدمات را برای کودکان این افراد به وجود آورده است. در واقع کسانی که از زنان ایرانی با همسران خارجی متولد می شوند امکان اینکه هویت شان جایی ثبت شود وجود نداشت و به دلیل اینکه گاهی همسران خارجی این زنان را رها می کنند امکان اخذ شناسنامه برایشان مقدور نبود و مشکلات زیادی برای بچه های آنها به وجود می آمد.

در این راستا، ثبت نام فرزندان مادران ایرانی دارای همسر خارجی برای دریافت شناسنامه آغاز شده تا یکی از مشکلات جدی متولدان ناشی از این ازدواج ها مرتفع شود.

آیین نامه «اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» اوایل خردادماه در هیات دولت تصویب شد و بنا بر آن مصوبه مقرر شد فرزندان زنان ایرانی که به ۱۸ سالگی رسیدند حتی در صورت فوت یا طلاق مادر می توانند تابعیت ایرانی بگیرند.

این اقدام در حالی از سوی دولت انجام گرفت که نداشتن شناسنامه برای فرزندان اتباع خارجی با مادر ایرانی مشکلاتی را به لحاظ حقوقی، هویتی و حتی امنیتی برای این خانواده ها  وجامعه ایجاد کرده بود. سرانجام این مصوبه باعث شد تا حقوق شهروندی این افراد نیز به رسمیت شناخته شود.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری بوشهر قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را از اقدام‌های ارزشمند دولت برای احقاق حقوق ملت و صیانت از حقوق شهروندی عنوان کرد.

عبدالرضا بشیری اعطای تابعیت به فرزندانی که از مادر ایرانی هویت بگیرند را وظیفه اخلاقی دانست و گفت: پیش بینی می‌شود با اجرای این قانون حدود هزار و ۵۰۰ نفر به جمعیت استان بوشهر افزوده شود. در همین راستا ثبت نام از طریق سامانه اینترنتی اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور به آدرس www.bafia.ir  آغاز شده است.

 

-->