پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 24316016 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/05/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1377711
کد خبر : 345116 تاریخ ثبت : 1399/5/8 00:36 نظرات تایید شده : 2
با وجود ثبت رکورد تلفات کرونا در ایران، وزارت علوم بر برگزاری کنکور اصرار دارد

کنکور ۹۹ در میانه لغو و برگزاری

خلیج فارس: باید به این سوال نیز پاسخ داد كه آیا برای حفظ سلامت داوطلبان در حوزه‌های امتحانی فكری شده است. منظور نوشتن پروتكل نیست، بلكه اجرای پروتكل است كه از زمان شیوع كرونا در كشور تقریبا در هیچ مكانی نظارت درستی بر آن نبوده است.

خلیج فارس: كار كرونا در كشورمان دارد به جاهای باریك می‌كشد. دیروز بازهم ركورد زدیم و 235 فوتی كرونا را فرستادیم به سفر آخرت. در این اوضاع آشفته كه نظم و ترتیبِ ذهن مردم را به هم ریخته، ذهن و روح و روان یك جماعت -كه تعدادشان كم نیست- از بقیه آشفته‌تر است.

به گزارش خلیج فارس؛ كنكوری‌ها روزهاست حال و روز خوشی ندارند و درحالی كه مجبورند هر روز اخبار شیوع كرونا و فوتی‌هایش را دنبال كنند ناچارند با استرس ناشی از حرف‌های ضد و نقیض مسؤولان نیز بجنگند. این بدترین كنكوری است كه تا به حال در كشورمان وجود داشته،‌ بلاتكلیف‌ترین كنكوری هم هست كه تا امروز حافظه‌ها به یاد می‌آورد.

به نوشته ایسنا، طبق جدول زمان‌بندی سازمان سنجش،‌ همین پنجشنبه داوطلبان آزمون دكتری باید به حوزه‌های امتحانی بروند، ‌پنجشنبه، جمعه و شنبه هفته بعد هم داوطلبان كارشناسی ارشد. اما هنوز هیچ كدام از این دو گروه با قطع و یقین نمی‌دانند تكلیف‌شان چیست و آیا سرانجام كنكور برگزار می‌شود یا نه و اگر برگزار می‌شود تامین جانی دارند یا خیر.

این دلهره به جان بسیاری از داوطلبان افتاده و خانواده‌های زیادی را گرفتار فكر و خیال كرده. برخی داوطلبان تصمیم دارند در كنكور شركت نكنند، برخی هم سعی دارند با رساندن مراتب نگرانی خود به گوش مسؤولان جلوی برگزاری كنكور را بگیرند. این عده در فضای مجازی هشتگ (#سلامت- دانشجو) راه انداخته، از وزیر بهداشت استمداد طلبیده و حتی با برخی نمایندگان مجلس تماس تلفنی برقرار كرده‌اند تا شاید بتوانند كنكور 99 را ملغی كنند كه البته تاکنون موفق نشده‌اند.

بار روانی همه این اتفاقات اما بر روح و روان كنكوری‌ها سنگینی می‌كند و هر بار كه خبرهای ضد و نقیضی از ناحیه مسوولان منتشر می‌شود این فشار را تشدید می‌كند. 175 هزار داوطلب كنكور دكتری، 659 هزار داوطلب كنكور كارشناسی ارشد و یك میلیون داوطلب كنكور كارشناسی حالا درست بین یك دوراهی ایستاده‌اند كه یك طرف آن لغو كنكور و سر دیگرش برگزاری كنكور با همه نگرانی‌ها و دلشوره‌هاست.

البته تا این لحظه درباره لغو یا برگزاری كنكور كارشناسی تصمیم نهایی اتخاذ نشده، ولی از ظاهر امر پیداست كه دراین باره میان تصمیم‌گیرندگان و افراد دخیل اتفاق نظر وجود ندارد. در واقع در حالی كه وزیر بهداشت و برخی نمایندگان مرتبط در مجلس از لغو كنكور و اولویت‌دادن به سلامت داوطلبان ابایی ندارند و مایل به این كار هستند، عده‌ای دیگر و از قضا در وزارت بهداشت با این كار مخالفند.

آخرین كسی كه آب پاكی را روی دست كنكوری‌ها ریخت و از لغو نشدن كنكور حرف زد، حسین قنبری مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت بود كه خطاب به همه كسانی كه خواهان لغو یا تعویق كنكورند، گفت به جای تلاش در این راه دنبال راهكارهایی برای برگزاری بهتر این آزمون‌ها باشید. بعد از این نصیحت نیز او توضیح داده كه علت لغو نشدن كنكور این است كه هیچ تصویر روشنی از ادامه روند شیوع كرونا در كشور وجود ندارد و بنابراین نمی‌شود هیچ كدام از آزمون‌های سال ۹۹ را به تعویق انداخت.

قنبری كه اجرای دقیق پروتكل‌های بهداشتی ظاهرا نقطه اتكای او برای برگزاری كنكور است، در عین حال تبعات برگزارنشدن كنكور را بیش از برگزار شدن آن می‌داند و می‌گوید فشارهای روانی‌ای كه پس از لغو كنكور به داوطلبان و خانواده‌ها وارد می‌شود بیشتر از فشاری است كه با برگزاری آزمون به افراد وارد می‌شود، بنابراین باید پذیرفت كنكور نیز بخشی از زندگی در شرایط كرونایی كشور است.

حرف‌های قنبری البته با این كه حاوی حقایقی است اما این نكته تلخ را در دلش دارد كه چرا در یك وزارتخانه واحد كه همه افراد باید در یك موضع باشند و صدایی واحد از آنها به گوش برسد، در عمل در دو سر یك طیف ایستاده‌اند و دو حرف متضاد می‌زنند؛‌ یكی خواهان توقف برگزاری كنكور و دیگری خواستار اجرای كنكور.

برگزاری کنکور قطعی است

خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه براساس مجوز ستاد ملی کرونا، برگزاری کنکور سراسری در همان تاریخ به قوت خود باقیست، گفت: گروه‌هایی در تلگرام و اینستاگرام  شکل گرفته که بصورت برنامه ریزی شده کلیه شماره‌های تلفن مسوولان و نمایندگان مجلس در گروه گذاشته‌اند. به افراد گروه‌ها می گویند هر فرد باید هرروز  به تعدادی از نماینده ها باید پیامک بفرستد و اکثر این پیامک ها تیپ هم هستند.

وی ادامه داد: همان گروهی که سال گذشته دنبال تعویق کنکور به علت سیل بوده امسال پرچمدار تعویق کنکور است. من هم خودم نگران هستم. اما تعویق آزمون باعث استرس بیشتر داوطلبان و به هم خوردن برنامه‌ریزی دانش آموزان می‌شود.

خدایی با بیان اینکه اگر یک سال ورودی به دانشگاه‌ها نداشته باشیم وضعیت علمی کشور با گسست علمی مواجه می‌شود و در سال‌های آینده باعث کاهش رشد علمی کشور می‌شود، تصریح می کند: قطعا پروتکل های ابلاغی وزارت بهداشت برای حوزه های برگزاری کنکور رعایت خواهد شد، ضمن اینکه محل های برگزاری نیز افزایش یافته تا فاصله گذاری بصورت دقیق رعایت شود.

دغدغه حفظ جان

كنكور كارشناسی امسال -كه از چهارشنبه 29 مرداد آغاز می‌شود و پس از چهار روز، شنبه اول شهریور خاتمه می‌یابد- اگر با عینك موافقان نگاه شود باید حتما برگزار شود، چون اگر نشود سیستم آموزشی كشور برای ترم آینده دچار اخلال می‌شود. فرض كنید دانشگاه‌ها برای ترم مهر خود هیچ دانشجوی جدیدی نداشته باشند و در سال تحصیلی پیش رو هیچ ورودی جدیدی وجود نداشته باشد. مسلما این وضعیت امورات دانشگاه‌ها را مختل می‌كند و مثل یك دومینو،‌ ترم‌های آینده دانشگاه‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

از این موضوع گذشته، به خود كرونا و روالی كه این ویروس در كشورمان در پیش گرفته اگر نگاه كنیم فعلا چشم‌انداز امیدواركننده‌ای پیش رو نیست. حتی مسوولان وزارت بهداشت می‌گویند شاید شهریور و پاییز اوضاع از این هم بدتر شود و چه بهتر كه همه آزمون‌های سراسری 99 در تاریخ‌های تعیین شده برگزار شود؛ چرا كه معلوم نیست در ماه‌های پیش رو چه اتفاقی رخ دهد.

در واقع موافقان لغو یا تعویق كنكور شاید به این نكته توجه نمی‌كنند و فرض را بر بهترشدن اوضاع در ماه‌های آینده می‌گذارند، فرضی كه آمارهای رو به افزایش كرونا در كشور خط بطلانی بر آن می‌كشد.

از سوی دیگر برحسب این فرضیه كه باید دم را غنیمت شمرد و تا اوضاع بدتر از این نشده كنكور را برگزار كرد،‌ باید به این سوال نیز پاسخ داد كه آیا برای حفظ سلامت داوطلبان در حوزه‌های امتحانی فكری شده است. منظورمان نوشتن پروتكل نیست، بلكه اجرای پروتكل است كه از زمان شیوع كرونا در كشور تقریبا در هیچ مكانی نظارت درستی بر آن نبوده است.

پروتكل‌های بهداشتی برای برگزاری كنكور روی كاغذ دقیق است؛‌ همه باید ماسك بزنند، محلول ضدعفونی‌كننده داشته باشند، محیط باید كاملا گندزدایی شده باشد، مراقبان باید گان و ماسك و شیلد بپوشند و فاصله‌ها باید حداقل 1.5 متر باشد اما آیا درعمل نظارتی بر اجرای این پروتكل‌ها هست؟

داوطلبانی كه تصاویر مربوط به یكی از باجه‌های رفع نقص كارت آزمون دكتری را این روزها میان خود دست به دست می‌كنند و به جمعیتی كه با ماسك و بدون ماسك، شانه به شانه هم داده و برای جلو افتادن از دیگران فاصله‌های فیزیكی را زیر پا گذاشته‌اند، خیره می‌شوند این را مشت نمونه خروار رعایت موازین بهداشتی در جلسه كنكور قلمداد می‌كنند. در واقع داوطلبان نگران سلامت خود، به عبارتی نگران جان خود هستند و نمی‌خواهند آزمون‌دادن‌شان آنها را به یكی از مبتلایان روزانه یا یكی از فوتی‌های روزانه كرونا تبدیل كند.

باید منتظر ماند و دید کنکور 99 در میانه لغو و برگزاری به کدام سو می چربد؟

کلمات کلیدی خبر : کنکور
-->