پویاسامانه

کد خبر : 344842 تاریخ ثبت : 1399/5/6 20:39 نظرات تایید شده : 3
بلبشوی نرخ آزمایش و سردرگمی مردم

کاسبی با آزمایش کرونا!

خلیج فارس: افراد مشکوک به کرونا جدا از سردرگمی برای یافتن محلی جهت آزمایش، با هزینه های بالای این خدمت مواجه اند.

خلیج فارس: افراد مشکوک به کرونا جدا از سردرگمی برای یافتن محلی جهت آزمایش، با هزینه های بالای این خدمت مواجه اند.

به گزارش خلیج فارس؛ از ابتدای سالجاری، مراکز غربالگری دولتی از افراد مشکوک یا آنهایی که با بیماران ارتباط داشته اند بصورت رایگان تست pcr (نمونه گیری از حلق و بینی) انجام می دادند، اما از حدود یک ماه و نیم اخیر خدمات دهی این مراکز به افراد خاص نظیر سالمندان، بیماران زمینه ای یا مادران باردار محدود شده و سایر مراجعان به آزمایشگاه خصوصی هدایت می شوند.

اما هزینه این تست در آزمایشگاههای خصوصی بیش از توان بسیاری از افراد است و دفترچه های بیمه یا بیمه تکمیلی هم زیربار هزینه اش نمی رود.

اکنون تست خون در چندین آزمایشگاه خصوصی استان انجام می شود که هزینه آن براساس تعرفه دولتی 122 هزارتومان است؛ هرچند نتایج آن چندان دقیق و قابل استناد نیست.

اما تست pcr و نمونه گیری از حق و بینی فعلا تنها در یک آزمایشگاه خصوصی بوشهر انجام می شود که هزینه آن 361 هزارتومان است.

اخیرا سمیعی مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سلامت وزارت بهداشت درباره هزینه آزمایش سرولوژی و مولکولی کرونا اعلام کرد: در چندین مصاحبه که در صداوسیما انجام شد، دیدم که مسئولان برخی آزمایشگاه‌ها در حال جا انداختن تعرفه‌هایی در ذهن مردم هستند که لزومی ندارد. هزینه آزمایش‌های سرولوژی باید حدودا 30 هزار تومان باشد؛ در حالی که گاهی شنیده می‌شود این هزینه به بیش از 100 هزار تومان هم در برخی مقاطع رسیده است. همچنین درخصوص تست تشخیصی مولکولی هزینه‌ها در بخش خصوصی 500 هزار تومان است و در بخش دولتی نیز در صورتی که با تشخیص پزشک انجام شود به شکل رایگان خواهد بود.

پول خود را برای آزمایش‌های بی‌مورد کرونا هدر ندهید

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: نیازی نیست فردی که علامت خاصی ندارد آزمایش کرونا بدهد و برای این کار هزینه کند. زیرا جواب این آزمایش دوامی هم ندارد. ممکن است اکنون منفی باشد، اما چند وقت دیگر مثبت شود. پس افراد پول خود را برای انجام این آزمایش دور نریزند.

محمد غریبی افزود: اگر کسانی هم علائم خفیفی دارند با ماندن در خانه و مراقبت‌هایی که پزشک به آن‌ها توصیه می‌کند، خود را درمان کنند.
او ادامه داد: آزمایش پی سی آر در بخش دولتی در صورتی که با تشخیص پزشک انجام شود، رایگان است، اما هزینه آن در بخش خصوصی طبق اعلام وزارت بهداشت ۵۸۶ هزار و ۵۰۰ تومان است.

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر همچنین با اشاره به اینکه اکنون نمونه‌گیری برای آزمایش پی سی آر در یک آزمایشگاه خصوصی بوشهرانجام می‌گیرد، عنوان کرد: آزمایشگاه‌های بخش خصوصی در صورتی که تاییدیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را بگیرند می‌توانند از مراجعه‌کنندگان برای آزمایش کرونا نمونه بگیرند که برهمین اساس یک آزمایشگاه در شهر بوشهر مجوز گرفته و امکانات یک آزمایشگاه دیگر نیز در دست بررسی است.

تخلف آزمایشگاه‌ها را گزارش دهید

غریبی گفت: تعرفه آزمایش کرونا در بوشهر نیز همان است که وزارت بهداشت اعلام کرده، اما با این وجود، از مسئولان آزمایشگاه خواسته شده برای اینکه مردم هزینه کمتری متحمل شوند، تا جایی که امکان دارد، هزینه را کم کنند.

او تاکید کرد: اگر آزمایشگاه هزینه بیشتری گرفت مردم شکایت خود را همراه با رسید آزمایشگاه به معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ارائه دهند تا تخلف صورت گرفته پیگیری شود.

رئیس اداره امورآزمایشگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: آزمایشگاهی که در بوشهر مجوز آزمایش کرونا دارد، طبق شیوه‌نامه‌های مخصوص، از فرد مورد نظر نمونه دریافت می‌کند و سپس نمونه‌ها را به آزمایشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در تهران می‌فرستد.

غریبی ادامه داد: آزمایشگاه پس از دریافت جواب آزمایش، علاوه بر اینکه، آن را به آزمایش دهنده اطلاع می‌دهد، آمار آن را به دانشگاه علوم پزشکی نیز به عنوان متولی سلامت استان، اعلام می‌کند.
در امان ماندن از کرونا فقط با رعایت نکات بهداشتی

او با اشاره به رعایت نکات بهداشتی در آزمایشگاه‌ها، عنوان کرد: تقاضای بی‌مورد برای آزمایش کرونا باعث می‌شود آزمایشگاه‌ها شلوغ شوند و در صورتی که مراجعه کنندگان نکات بهداشتی را رعایت نکنند، همین موضوع می‌تواند باعث انتشار ویروس شود و هم مراجعه کنندگان و هم کارکنان را دچار مشکل کند.

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در همین حال گفت: برای در امان ماندن از این ویروس باید نکات بهداشتی آسانی را رعایت کرد یعنی حفظ فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک، دوری از تجمع‌ها و رعایت بهداشت فردی.

کلمات کلیدی خبر : کرونا آزمایش محمد غریبی
-->