پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 48493022 تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 25727860
کد خبر : 245764 تاریخ ثبت : 1397/11/22 15:14 نظرات تایید شده : 6

جوابیه بندر بوشهر به یک یادداشت انتقادی

خلیج فارس: در بخشی از این جوابیه آمده: بنادر فعال در این حوزه نیز بمنظور رقابت پذیری بیشتر تلاش می‌کنند تا با ایجاد تسهیلات و حمایت از سرمایه گذاران، سهم بیشتری از صادرات، اشتغال و درآمد را جذب نمایند.

خلیج فارس: اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر درخصوص یادداشتی پیرامون حواشی فعالیت های آلاینده در اسکله بندر نگین جوابیه ای ارسال کرد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ متن جوابیه را در ادامه می خوانید:

مدیرمسئول پایگاه اطلاع رسانی «خلیج فارس»

نظر به درج یاداشتی تحت عنوان  "اسکله مواد معدنی جزیره نگین تهدید یا فرصت" در آن رسانه، این  اداره کل در راستای احترام به افکار عمومی و همچنین رسالت پاسخگویی به رسانه ها،متن جوابیه را جهت انتشار به حضورتان تقدیم می دارد.

مقوله صادرات و افزایش کمی و کیفی آن یکی از مهمترین اهداف اقتصادی همه کشورهاست و نتایج و اثرات مثبت آن بر اشتغال و تراز تجاری و ارتقاء جایگاه اقتصادی کشور بر هیچکس پوشیده نیست. لذا، با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تحریم‌های صورت گرفته، صادرات غیره نفتی از جمله مواد معدنی و مصالح ساختمانی از اهمیت دو چندانی برخوردار است که بنادر فعال در این حوزه نیز بمنظور رقابت پذیری بیشتر تلاش می‌کنند تا با ایجاد تسهیلات و حمایت از سرمایه گذاران، سهم بیشتری از صادرات، اشتغال و درآمد را جذب نمایند.

سازمان بنادر و دریانوردی نیز با توجه به سیاست دولت مبنی بر جذب سرمایه‌گذار و تاکید بر اجرای اصل 44 قانون اساسی مبنی بر واگذاری امور به بخش خصوصی جهت احداث تاسیسات و تسهیلات بندری در بنادر از جمله پایانه کانتینری، پایانه کالای عمومی، پایانه چند منظوره، پایانه صادرات - ترانزیت و پایانه مواد نفتی تلاش زیادی  صورت داده وگام های شایانی برداشته است که از جمله آن موارد می توان به احداث اسکله مواد معدنی توسط بخش خصوصی اشاره کرد.

گفتنی است در این خصوص  وبا اعلام تمایل دو شرکت سینا و تعاونی کاربران مبنی بر سرمایه‌گذاری با رعایت کامل و دقیق فرآیند سرمایه گذاری که مصوب هیات محترم عامل سازمان بنادر و دریانوردی می باشد و بدون هرگونه ایراد دستگاههای نظارتی این مهم صورت پذیرفت و شرکت های مذکور به سرمایه‌گذاری بالغ بر 3000 میلیارد ریال اقدام نمودند. لازم بذکر است انجام این خدمات توسط شرکت سینا و تعاونی کاربران بواسطه اپراتور های تخصصی در این حوزه صورت پذیرفته است.

در خصوص صادرات از بندر دیر نیز این موضوع را به استحضار شهروندان عزیز می رساند، با توجه به نبود اسکله صادرات مواد معدنی در دیر و عدم امکان ورود کشتی‌های 30 هزار تن به آن بندر  و همچنین  سود اندک این صادرات برای سرمایه گذران بخش خصوصی و بعد مسافت و افزایش هزینه برای حمل مواد معدنی از کارخانه سیمان و معادن دشتستان، تنگستان و یاسوج، از بعد اقتصادی این امر قابل توجیه نبوده و باعث کاهش قدرت رقابت کالاهای ایرانی نسبت به مشابه خارجی آن می‌شود.

در مبحث آلایندگی و محیط زیست نیز تاکید می گردد، همجواری بندر بوشهر با شهر و عدم توسعه آن در محدوده فعلی از دیرباز مورد نظر سازمان بنادر و دریانوردی بوده لذا، با توجه به طرح توسعه بندر بوشهر در مجتمع بندری نگین به منظور حفظ جایگاه رقابت پذیری این بندر در سالهای آتی، در حال حاضر و با فعالیت پایانه صادراتی در مجتمع بندری نگین، ضمن جلوگیری از ورود هزاران کامیون در سطح شهر، این موضوع خود باعث کاهش ترافیک شهری، کاهش آلایندگی، کاهش تصادفات و بهبود سلامت مردم نیز شده است.

همچنین این اداره کل بعنوان یکی از متولیان حفظ محیط زیست دریایی، رعایت مسائل زیست محیطی توسط همه دستگاهها و مراجع را امری ضروری دانسته، از این رو اعلام می دارد که  پس از کلنگ زنی طرح توسعه بندر بوشهر در مجتمع بندری نگین توسط رییس محترم جمهور، اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر طبق مقررات اقدام به بکارگیری مشاور جهت تهیه طرح زیست محیطی نموده است.

در پایان امید است در شرایط حساس اقتصادی کشور، کمک به اشتغال مستقیم و غیره مستقیم هزاران نفر، جذب سرمایه‌گذاران و جذب سهم بیشتری از صادرات و واردات کالا به بنادر استان، تمام دستگاهها، مراجع ذیربط و همه دلسوزان با تلاش و همکاری زمینه رونق اقتصادی استان را بیش از پیش فراهم نمایند.
                                                  
 روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر

در این زمینه
دم خروسی که بیرون زده است!
اسکله مواد معدنی جزیره نگین، تهدید یا فرصت؟کلمات کلیدی خبر : جوابیه بندر بندر نگین