پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/07/17 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1355980 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 23593630
کد خبر : 203471 تاریخ ثبت : 1397/3/24 23:35 نظرات تایید شده : 0

کاهش ۵۰ درصدی باران و منابع آب زیرزمینی استان

خلیج فارس: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی بارش باران در استان گفت: این مهم سبب کاهش منابع آب زیرزمینی و میزان آورد آب رودخانه‌‌ها و بحران کم‌آبی شده است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ خشکسالی‌ها و بارش‌های کم باران تاثیرات به سزایی بر منابع آبی استان بوشهر گذاشته به‌‌گونه‌ای که این مهم مشکلاتی در تامین آب آشامیدنی، کشاورزی و دیگر حوزه‌ها ایجاد کرده است.

استان  ساحلی بوشهر در جنوب غرب کشور در 10 سال گذشته خشکسالی‌هایی در آن به وقوع پیوسته که صدمات قابل توجه به منابع آبی استان وارد کرده است.

افت آب سدها، خشکیده شدن قنوات و رودخانه‌ها از آثار بارش کم باران

کاهش شدید بارندگی در این استان، ضمن افت آب سدها سبب خشکیده شدن قنوات و رودخانه‌ها شده است.

منابع آبی استان بوشهر به طور مستقیم تحت تاثیر بارندگی است به‌گونه‌ای در سال‌های دارای بارش مطلوب، میزان آب‌های سطحی و زیرزمینی وضعیت خوبی داشته  است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر از کاهش 50 درصدی بارش باران در فصل جاری نسبت به سال قبل خبرداد و اظهار داشت: کاهش 50 درصدی بارش باران در خشکسالی‌های 10 سال گذشته مشکلات برای عرصه تامین آب آشامیدنی، کشاورزی، صنعت، خدمات و فضاهای عمومی وارد کرده است.

شاهپور رجایی از انباشت خشکسالی در استان خبرداد و بیان کرد: 10 سال خشکسالی پی درپی سبب انباشت خشکسالی و بروز مشکلات منابع زیرزمینی آب استان شده است.

منابع آب سطحی و زیرزمینی استان بوشهر کاهش یافت

وی، با بیان تاثیر شدید عدم تحقق بارش‌ها بر منابع آب سطحی و زیرزمینی استان تصریح کرد: نخستین تاثیر کاهش بارش بر روی آبهای سطحی و رودخانه‌هایی است که تامین کننده آب استان هستند.

16 محدوده دشت استان بوشهر بحرانی و ممنوعه شد

وی با اشاره به اینکه خشکسالی در استان بوشهر آثار نامطلوبی بر منابع آبی گذاشته است گفت: 16 محدوده دشت استان بوشهر بحرانی و ممنوعه شده که 12 دشت ممنوعه و 4 دشت ساحلی لب شور و فاقد استفاده در بخش کشاورزی و آشامیدنی و امکان برداشت آب از این دشت‌ها غیر ممکن شده است.

مدیرعامل آب منطقه‌‌ای بوشهر کاهش بارش باران در فصل زارعی جاری را در آبدهی رودخانه‌ها را اثربخش دانست و گفت:  85 درصد آبدهی رودخانه‌های استان بوشهر کاهش یافته است.

60 درصد مخزن آب سد کوثر خالی و آبدهی رودخانه شاهپور کاهش یافته است

رجایی، با بیان اینکه  90  درصد آب آشامیدنی استان بوشهر از استان‌های فارس و کهگیلویه و بویراحمد تامین می‌شود تصریح کرد: منابع آب استان بوشهر رودخانه شاهپور کازرون و سد کوثر کهکیلویه و بویر احمد است که اکنون 60 درصد مخزن این سد خالی  و میزان آبدهی رودخانه شاهپور 80 درصد کاهش یافته است.

وی از فعال شدن کارگروه سازگاری با کم آبی خبرداد و افزود: تنها راهکار کارشناسی کنترل و حل مشکلات، سازگاری با کم آبی است که کمیته استانی آن تشکیل شده است.کلمات کلیدی خبر : شاپور رجایی خشکسالی